Listy rozwijane w Excel

Listy rozwijane – jak używać i jak je tworzyć [VIDEO INSTRUKCJA]

Czym są listy rozwijane?

Listy rozwijane to możliwość wyboru zawartości komórki z predefiniowanej listy. Mogą to być zarówno liczby jak i tekst. Po utworzeniu listy rozwijanej w polu komórki nie ma możliwości wpisania innej wartości (są wyjątki) niż te, które istnieją na liście, na podstawie której utworzona została lista rozwijana. Listy rozwijane stanowią zarówno element ochrony struktury arkusza jak i usprawnienie jego działania i możliwość wykorzystania tej funkcji programu Excel do automatyzowania działań.

Jak utworzyć listę rozwijaną?

Aby utworzyć prostą listę rozwijaną musimy przejść kilka kroków:
Tworzymy listę elementów wraz z nagłówkiem (tu „Kraj”), z których chcemy następnie wybierać pozycję w komórkach arkusza.

image-2

 

Następnie zaznaczamy obszar naszej listy i z zakładki „Formuły” wybieramy „Utwórz z zaznaczenia” lub wciskamy naraz CTRL+SHIFT+F3. Pojawi się okno dialogowe pytające o „tworzenie nazw z zaznaczenia”. Wybieramy zgodnie z prawdą. W tym przypadku będzie to „Górny wiersz”.

image-3

 

 

Teraz pozostaje już tylko wybrać komórkę lub obszar, w którym ma się pojawić nasza lista rozwijana.

image-6

 

 

 

 

 

Następnie z zakładki „Dane” wybieramy opcję „Poprawność danych”.

image-7

 

 

 

 

 

 

 

Po czym w zakładce „Ustawienia” wybieramy „Lista”.

image-8

 

 

 

 

 

 

 
A następnie w nowym oknie dialogowym w polu „Źródło” wpisujemy znak równości „=” i wpisujemy np. nazwę zakresu (który wcześniej utworzyliśmy tj. Kraj). Możemy również po kliknięciu w pole źródło zaznaczyć interesujący nas obszar elementów listy rozwijanej myszką.

image-11

Pozostaje sprawdzić czy w komórkach lista się rozwija. W tym celu wybieramy komórkę. Po prawej stronie komórki pojawi się przycisk z trójkątem skierowanym w dół i lista elementów naszej listy rozwijanej. Wystarczy wybrać jeden z elementów i już, gotowe!

image-12

Przykłady listy rozwijanej

Przykłady list rozwijanych można zobaczyć w większości plików umieszczonych w dziale Pliki do pobrania. Jest to bardzo prosta i efektywna technika przy pracy z różnymi danymi, które pobieramy z tabel lub chcemy dokonać pewnych obliczeń na podstawie wybieranych przez listy rozwijane wartości.

Listy rozwijane – tworzenie list wielopoziomowych

Poniższy film krok po kroku pokazuje zarówno jak utworzyć prostą listę rozwijaną jak i kilka poziomów listy rowijanej, tzw. listy rozwijane zależne.


Unable to display content. Adobe Flash is required.

Jeśli ten tekst był użyteczny, proszę, podziel się nim z innymi. Dziękuję!

Poniżej jest też możliwość dodania komentarza lub pytania. Można też do nas napisać na adres mailowy podany na stronie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.