Netto-brutto-vat. Kalkulator w Excelu.

excel
Dziś zajmiemy się obliczeniami netto-brutto-vat, które to przysparzają wielu znas niemały problem.

Netto-brutto-vat. Proste obliczenia z Excelem.

Czy podano Ci kiedyś wycenę produktu lub usługi posługując się kwotą netto? Jak obliczyć wtedy kwotę brutto? A co jeśli znamy kwotę brutto a potrzebujemy kwoty netto? Pewnie znajdą się osoby, które dokonują tych obliczeń w pamięci 😉 ale zdecydowana większość z nas potrzebuje posiłkować się kalkulatorem lub obliczeniami na papierze. Ja posiłkuję się w tego rodzaju obliczeniach gotowym arkuszem (do ściągnięcia po kliknięciu w link na dole wpisu) lub, w przypadku możliwości skorzystania z tego, kalkulatorem. Gotowy arkusz w Excelu obsługuje przeliczanie wartości netto i brutto i obliczanie wysokości wartości podatku vat.

Po co mi przeliczanie netto-brutto-vat?

Część kontrahentów/partnerów/klientów operuje tylko cenami brutto, część tylko cenami netto. Wiele osób w ogóle nie rozróżnia tych dwóch pojęć. Status płatnika podatku vat powoduje jednak, że występują istotne różnice między tymi dwoma wycenami. Jeśli jeszcze nie znalazłeś/aś się w takiej sytuacji na pewno pojawi się ona prędzej czy później.

Jak policzyć kwoty netto-brutto-vat?

Cena brutto (cena z podatkiem vat) to cena netto (cena bez podatku vat) plus vat (tu w zależności od jego wysokości, dla naszego przykładu weźmiemy stawkę 23%).

Przykład:

Cena netto, 100zł plus 23% podatku vat daje łącznie 123zł brutto (z vat).

W przypadku takiej kwoty rachunek jest dość prosty ale co w przypadku kwoty netto 94,60zł? Albo 132zł brutto? Ile to netto? Jeśli nie znajdujesz odpowiedzi to arkusz załączony do tego wpisu jest dla Ciebie 😉

Jak działa kalkulator netto-brutto-vat?

Poniżej wpisu a także w zakładce „do pobrania” znajduje się plik z przykładowym szablonem faktury. Dzięki niemu można wystawić prostą fakturę dla klienta. W tym celu wypełniamy pola: Sprzedawca, Nabywca, Data itd. W wykazie produktów/usług, objętych fakturą znajdują się formuły obliczające wyniki automatycznie na podstawie informacji podanych w polach po prawej stronie (podświetlone kolorem). W zależności od tego czy potrzebne są nam wyniki netto czy brutto, uzupełniamy je w odpowiednich polach. Prawidłowe wyniki pojawią się w polach faktury po lewej stronie. Proste?

Co dalej?

Jeśli mamy już wszystkie potrzebne obliczenia, możemy wydrukować wypełniony dokument bądź też zapisać go jako pdf. W tym celu wybieramy obszar drukowania (trzymając wciśnięty lewy klawisz myszy zaznaczamy obszar arkusza, który chcemy wydrukować a następnie wybieramy opcję „Plik”, „Drukuj” i następnie „Drukuj zaznaczenie”. Jeśli zapisujemy naszą wycenę/fakturę jako plik pdf, możemy go przechowywać na komputerze jak i np. przesłać drogą elektroniczną.

Gotowe!

A Wy jak radzicie sobie z przygotowywaniem faktur/wycen dla swoich partnerów/klientów? Macie inne sposoby na przeliczanie netto/brutto/netto?

Ściągnij arkusz pliku do fakturowania